ZPĚT
— INOVACE A RŮST
Ve 20 letech vsadil na fotovoltaiku. Teď jeho firma plánuje obrat 100 milionů eur
Vodní nádrž v marockém Sidi Slimane pokrývá 800 plovoucích fotovoltaických panelů. Voda na ně působí jako přírodní chladič a panely zase zabraňují tomu, aby se vypařovala do ovzduší. Mezi jednotlivými solárními poli jsou plovoucí chodníky umožňující bezproblémovou údržbu.

Projekt, který v roce 2021 představila česká společnost Solarity spolu se svým zahraničním partnerem, by měl zaručit 30procentní úsporu energie a během 25 let zabránit vzniku 12 tisícům tun CO2. „Jedná se o první plovoucí elektrárnu v Africe. Její instalace vyžadovala technologicky specifický postup. Vše muselo být pečlivě odizolované a nadimenzované tak, aby to odolávalo neustálým mechanickým a povětrnostním vlivům a také pohybům vln a změnám vodní hladiny,“ vysvětluje specifika získávání elektřiny na vodě majitel společnosti Solarity Michal Adrián.

Ve svých 35 letech toho v solárním byznysu dokázal už mnoho. Jeho firma je na trhu 11 let, působí na třech kontinentech a po celém světě doručila 1 GW fotovoltaického materiálu. Za poslední dva roky obsloužila přes 1600 zákazníků ve více než 50 státech světa, její obrat se od roku 2017 téměř zšestinásobil a v roce 2021 překonal 54 milionů eur, tedy 1,3 miliardy korun. Za uplynulý rok dokonce obrat Solarity atakuje 100 milionů eur

„Před čtyřmi lety jsme ten růst trochu odšpuntovali,“ usmívá se mladý podnikatel, když vypráví o tom, jak lineární růst nabral dynamičtější tempo. Každý rok nyní firma přidává novou pobočku a obsluhuje stále více trhů. „Nejzásadnější rozhodnutí bylo expandovat ještě více než ostatní. Jít a nebát se vstoupit i na trhy mimo Evropu, což málokdo udělá. To se vyplatilo. Výsledky jsou skvělé a budeme v tom dál pokračovat,“ dodává.

Podobných českých firem, které se prosadily v zahraničí, je málo. „Protože domácí trh obnovitelných zdrojů posledních deset let prakticky neexistoval kvůli velmi restriktivní státní politice. Na rozdíl od sousedních států v čele s Německem, které dlouhodobě a stabilně podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů. I proto jsou německé firmy lídry ve fotovoltaice, alespoň na evropské úrovni. Naštěstí se situace mění – i u nás vidíme pozitivní trend,” říká Michal Adrián.

Sám se investic do obnovitelných zdrojů nebál, navzdory překážkám. „Investice do obnovitelných zdrojů a úspor energie mají návratnost v řádu jednotek let a s rostoucími cenami elektřiny se to bude jen zlepšovat. Je to skvělá příležitost pro všechny firmy i domácnosti. Budoucnost je zelená,” vzkazuje jednoznačně.
Investiční příležitost je zelená

Když o fotovoltaické energii slyšel poprvé, bylo mu kolem 20 let. V té době studoval dvě vysoké školy, jednu se zaměřením na management, druhou na softwarové technologie. Ve fotovoltaice vycítil investiční příležitost, nahrávala tomu i zajímavá výkupní sazba. Začal se proto učit o technologii a dalších důležitých aspektech tohoto byznysu.

„Lákala mě celá ta kombinace. Bylo to nové, zajímavé, zelené, týkalo se to obnovitelných zdrojů, a ještě to byla investiční příležitost v technickém oboru, který jsem částečně studoval. Vše mi dohromady dávalo smysl,“ vzpomíná. I na to, jak se se solárními panely seznámil při svých cestách do Číny, kde byl už tehdy obor velmi rozvinutý.

S podporou rodiny založil svoji první firmu. Původní investiční plán ale nevyšel. „Vytipovali jsme lokalitu, ale náklady na přípojku do sítě tvořily zhruba polovinu investice. Nebyla to dobrá lokalita a investice nakonec nedávala smysl,“ vysvětluje.

Ze skladu v Česku až do Dubaje

Příprava projektu a zjišťování informací mu ale pomohly proniknout do tajů solárního byznysu a následně začít s instalacemi a provozováním velkoobchodu. Najal svého prvního zaměstnance a v Česku a na Slovensku založil novou společnost, která nainstalovala několik fotovoltaických elektráren. „V porovnání s tím, kde jsme dnes, byly ty začátky relativně úsměvné. Začínali jsme ve skladu a prodávali po kusech a jednotkách,“ popisuje Michal Adrián.

Když kolem roku 2010 v Česku skončil solární boom, rozhodl se mladý podnikatel zaměřit na mezinárodní distribuci a založil Solarity. Ta nyní zaměstnává přes 90 lidí 15 národností a pobočky má například v Kyjevě, Casablance nebo nově i v Dubaji.

Ačkoliv každá země má svá specifika a jiná byznysová pravidla, firmě se vyplácí sázka na lokální týmy a na výběr lokalit, které jsou politicky a ekonomicky stabilní. „To znamená, že trh je v nich přirozený a není závislý na dotační politice,“ podotýká majitel Solarity.
1) Co pokládáte za největší – přelomovou inovaci za uplynulá tři desetiletí?

Za přelomové považuji, že se nová technologie obnovitelných zdrojů elektrické energie dostala z vesmírného programu, kde začínala, do širokého užití a podvědomí lidí a zároveň je to dnes už nejlevnější způsob výroby elektřiny.
2) Jaká byla vaše nejlepší „životní investice“?

Bylo to rozhodnutí, nebát se expandovat na zahraniční trhy mimo ČR i Evropu a dát důvěru lokálním týmům.

3) Osobní motto, kterým se řídíte?

Nemám rád výraz "to nejde". Věřím, že je vždy možné najít cesty a řešení.
Slunečná budoucnost

Aktuálně je pro jeho firmu největší výzvou globální logistika, zpožďování dodávek materiálu a vzrůstající ceny surovin. „V našem případě polysilikonu. Řešíme i nedostatek čipů, který zase ovlivňuje měniče,“ dodává Adrián s tím, že kolísání cen v tomto oboru není nic neobvyklého, nicméně současné změny jsou výraznější než v uplynulých letech.

Přesto chce svoji firmu posunout na globální úroveň, zaměřit se na investice do fotovoltaických elektráren a stát se ve větší míře výrobcem a dodavatelem elektřiny. Svému oboru předpovídá doslova slunečnou budoucnost.

„Z fotovoltaiky se stane běžná součást života. Aplikace budou na budovách, oblečení, autech, lodích. To, co nyní vidíme v pilotních projektech, bude za deset let všude. Trendem bude agrovoltaika, zapojení do výroby vodíku a rozšiřování možností, jak uchovávat energii. Postupně bychom chtěli být u všeho,“ vyhlašuje. „To je na tomto oboru nejzajímavější. Jak se mění. Je náročný, ale není pořád stejný.“

V přístupu k obnovitelným zdrojům podle něj každopádně máme co dohánět. „Zlepšení je patrné, ale ne dostatečné. Máme zpoždění a měli bychom v dekarbonizaci řádově zrychlit, abychom zachránili naši planetu, jinak může být pozdě. Pořád nevidím, že by společnost vnímala to riziko dostatečně, většina stále žije v jakési komfortní bublině," míní Michal Adrián.

Podle něj budou nutná silná politická rozhodnutí, která musí prosadit globální lídři velkých ekonomik. „Tam ale stále není shoda a ochota k potřebné změně,” podotýká majitel Solarity a zároveň burcuje další firmy, aby se snažily být zelenější.

„Firmy mají prostředky a možnosti evropských dotací, aby dosáhly uhlíkové neutrality během několika jednotek let. Mohou si vyrábět potřebnou energii samy z obnovitelných zdrojů a mohou implementovat energetické úspory. Obnovitelné zdroje mají velkou výhodu v rychlosti implementace a nyní představují nejlevnější způsob výroby elektřiny i bez jakýchkoliv dotací ve většině světa," popisuje.
„A kromě energetické samostatnosti jsou tu i další možnosti. Například naše společnost se již před lety zapojila do projektu One Tree Planted, kdy za každou objednávku od našich zákazníků vysadíme jeden strom, takže jsme už po světě vysadily několik lesů a budeme v tom určitě pokračovat,” dodává Michal Adrián.
— TIP BDO
Digitalizace a automatizace firemních procesů
Složitá ekonomická situace posledních let, ale i nedostatek lidí na pracovním trhu, přinutila firmy, aby se snažily svůj byznys zefektivnit: posunout rychlost a kvalitu svých služeb vůči zákazníkům, partnerům i dodavatelskému řetězci, ale i uspořit náklady a pracovní síly.

Robotická automatizace procesů (RPA) může být přínosným řešením. Návratnost investic do takových řešení bývá v řádu jednotek měsíců, maximálně roku. Nedostatek lidí na trhu a rostoucí cena lidské práce pak bude dalším akcelerátorem pro nasazování těchto „virtuálních pracovníků“ pro činnosti s menší přidanou hodnotou. Zapojování umělé inteligence do digitalizačních technologií pak přinese nejen další skokovou změnu ve fungování firem, ale otřese i samotným trhem práce.
ČÍST VÍCE