ZPĚT
— VSTŘÍC VÝZVÁM
Neplánovaná cesta k byznysu. Místo učení Olga Kupec řídí slévárenskou firmu
Kdyby všechno šlo podle plánu, byla by Olga Kupec učitelkou fyziky a matematiky. Místo za katedrou ale dnes stojí v čele úspěšné slévárenské firmy Abydos a ve volném čase překládá německou literaturu. Velkou roli v tomhle příběhu hraje sametová revoluce, nové možnosti i touha po poznání. A také několik momentů, kdy bylo třeba udělat zásadní rozhodnutí, změnit dosavadní životní plány i obor.

„Zrovna jsem končila se studiem, když přišla revoluce a přišlo mi škoda jít rovnou učit,“ vzpomíná Olga Kupec na první moment, který zásadně ovlivnil její další směřování a nakonec ji i dovedl k vlastnímu podnikání. Samotnou ji ale taková představa dlouho nenapadla. Sice jí vždy šly přírodní vědy, bavily ji ale i cizí jazyky, a tak místo toho, aby nastoupila coby paní učitelka, odešla do Německa ještě jednou studovat. Jak dnes říká, lákala ji možnost ponořit se pořádně do fyziky.

Aby si ale studium v bavorském Regensburgu zkraje 90. let mohla dovolit, potřebovala přivýdělek. A tak se v tomhle městečku pustila do výuky češtiny a k tomu se sama ještě vzdělávala v ekonomii. S takovým rozhledem se k ní brzy dostala nabídka pracovat pro koncern Volkswagen. Řekla “jawohl“ a vydala se na nové dobrodružství. Z Regensburgu dojížděla do Mladé Boleslavi i Wolfsburgu a stála u prvních let nové éry české automobilky Škoda Auto.

Hned jsem řekla, že ne

Když ji pak oslovila jistá německá firma, která ji znala díky jejímu vyučování češtiny v Regensburgu, zda by jí pomohla se založením podniku v Čechách, měla jasno. „Hned jsem řekla, že ne. Měla jsem volné jen víkendy a nechtěla jsem si přibírat další práci,“ říká Olga Kupec.

I tenhle plán se ale nakonec změnil. Z ne se stalo ano a Olga Kupec přece jen slíbila, že německé firmě Abydos v začátcích v Česku pomůže.

Ve středně velké firmě objevila nový svět, který fungoval o poznání jinak než automobilový moloch. „Asi po roce se mi to začalo opravdu líbit. Člověk mohl využít všechno, co se naučil. Věci ve firmě se daly měnit, nejela v zajetých kolejích jako koncern,“ vzpomíná na začátky v Abydosu a na to, jak ji nakonec získal slévárenský průmysl.

Zkraje se o samotný byznys starali němečtí majitelé a ona pomáhala hlavně s administrativou a personalistikou, postupně se to ale začalo měnit. S majiteli začali přemýšlet, jaké benefity by jí nabídli, pokud by ve firmě zůstala delší dobu. Jeden z nich byla možnost získat v Abydosu podíly.

„To už jsem měla ve firmě celkem volnou ruku a mohla věci skutečně posouvat podle mé představy. Už jsem věděla, že mě to naplňuje více, než jsem čekala, a vzala jsem to jako správně načasovanou životní výzvu,“ vrací se Olga Kupec k dalšímu důležitému rozhodnutí.

Důležitou roli pro ni hrálo i to, že se podnik přestěhoval do areálu bývalé textilky v Hazlově nedaleko Františkových Lázní, kde v té době žila.
Z personalistky majitelkou

S postupem let přebírala za českou pobočku Abydosu větší a větší zodpovědnost a s tím i další podíly. Na stůl se nakonec dostalo i téma generační obměny a otázka, jestli by nechtěla převzít celý podnik.

Ani tehdy ale neřekla jednoznačné a rychlé ano. Nabídka znamenala nutnost vzít si bankovní úvěr v řádu desítek milionů korun a hlavně převzít zodpovědnost za tehdejších 150 zaměstnanců. Navíc k ní došlo v době, kdy světem a Evropou otřásala finanční a ekonomická krize a Olga Kupec si chtěla všechno důkladně promyslet a propočítat. „Získávala jsem podíly ve firmě, kterou jsem dobře znala. Zpětně si uvědomuju, jaká to byla výhoda. Když člověk zvažuje investici nebo koupi firmy, do které tolik nevidí, je to mnohem složitější,“ popisuje Olga Kupec.

Při rozhodování jí pomohlo i její akademické směřování. Při práci pro Abydos si totiž dokončila doktorát. Nikoliv však v přírodních vědách, jak si původně přála. To bylo vedle práce na plný úvazek nemyslitelné. Na druhou stranu ji zajímaly i podnikové strategie a ekonomie, a tak nakonec období krize, kdy ve firmě nebylo tak napilno, využila ke studiu a práci na doktorátu s tématem strategie podniků ve slévárenství.

Brzy se ukázalo, že to byl výborný nápad. Jednak si totiž Olga Kupec mohla utřídit myšlenky a zjistit, kam se celý obor posouvá. „Další plus byl v tom, že jsem tu práci psala jak v němčině tak i v češtině a v němčině vyšla jako knížka. Naši zákazníci o tom věděli, s některými jsem spolupracovala i na výzkumu pro doktorát. Ve výsledku to pro mě byla taková vstupenka do další fáze. Došla jsem si k tomu, že ač se svět hodně mění, slévárenství bude fungovat dál,“ vysvětluje, proč se před dvanácti lety nakonec rozhodla změnit svou roli z pozice ředitelky na majitelku.
Kvalitnější práce a víc služeb

Od té doby se jí podařilo už vlastní firmu posunout o pořádný kus dál. Abydos není přímo slévárna, ale pracuje jako jejich partner – pro slévárny opracovává odlitky. „Specialita je velké kontrolní oddělení, kde naši lidi pracují s endoskopy. S nimi kontrolují odlitky například pro stavební a zemědělské stroje, na kterých nesmí být žádná chyba nebo nečistota, aby se pak nestalo, že třeba lžíce bagru spadne svévolně na zem,“ popisuje podnikatelka.

Dnes má její firma okolo 200 zaměstnanců a loni její obrat narostl na 260 milionů korun. Pandemie zasáhla Abydos jen okrajově, počet zakázek dál roste. „Mohlo by jich být i víc, ale mým cílem není dělat všechno, ale spíš pracovat kvalitně pro dlouhodobé zákazníky," říká pravidelná členka žebříčku Forbesu, který představuje nejvlivnější ženy Česka.

Zaměřila se hlavně na to, aby Abydos dokázal zákazníkům nabídnout víc služeb, šel víc do hloubky a různých specializací. Mezi klienty sléváren, se kterými Abydos spolupracuje, patří velké firmy jako je John Deere, Caterpillar, automobilky Audi, Volkswagen, ale i výrobci kompresorů a velkých dílů pro strojírenství.
1) Co pokládáte za největší – přelomovou inovaci za uplynulá tři desetiletí?

Pokud na světě, pak bezesporu internet. A pokud v našem oboru, tak to bude také internet, protože ten zasahuje do života nás všech.

2) Jaká byla vaše nejlepší „životní investice“?

Tou životní jsou moji tři synové. Tou byznysovou asi Vratislavická kyselka.

3) Osobní motto, kterým se řídíte?

Bůh je ukryt v maličkostech.
Nikdy jsem nelitovala

A jak Olga Kupec zpětně hodnotí svůj neplánovaný vstup do slévárenského byznysu? Za dobu, co firmu převzala, prý nikdy svého rozhodnutí nelitovala. Ačkoli připouští, že těžké momenty se objevily. Vzpomíná hlavně na chvíli, kdy se Čechům naplno otevřel německý trh práce a s firmou v Hazlově, který je jen pár minut cesty od hranic s Bavorskem, musela konkurovat tamním nabídkám práce.

„Naše práce je fyzicky velmi náročná a nejde jednoduše nahradit roboty. Mít dostatek kvalitního personálu je jedna z těch náročnějších věcí,“ poznamenává. I tak se firma snaží investovat i do automatizace tam, kde se využít dá. „Jisté je, že rostoucí náklady nejen nás tlačí k inovacím,“ dodává.

Sama teď řeší především inflaci, růst cen energií i tlak na trhu práce. Do budoucna se ale přesto dívá s optimismem. Zrovna dokončují velkou investici do nové haly, s níž skupina Abydos zvýší svou výrobní kapacitu a Olga Kupec se těší, jak se její firma díky tomu zase posune o kus dál.
— TIP BDO
Jak se účinně bránit kyberútokům
Válka na Ukrajině a její dopady v kyberprostoru výrazně otřásly sebevědomím firem v oblasti zabezpečení své IT infrastruktury.

Firmy by se neměly bát pouze útoku na své vlastní systémy, ale také útoků na slabá místa dodavatelského řetězce. Řada firem se domnívá, že jejich kybernetická bezpečnost končí na hranicí jejich firewallu, ale to v současné době nestačí.
ČÍST VÍCE